niedziela, 5 lutego 2017

Placa brutto biuro rachunkowe Łódź

Płaca brutto (ang. gross salary) – wynagrodzenie całkowite, przed odliczeniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez pracownika. W praktyce tym terminem określa się wysokość wynagrodzenia określonego w umowie o pracę, które przed wypłaceniem pracownikowi podlega potrąceniom wynikającym z prawa.


W Polsce płaca brutto składa się z następujących elementów:
  • wynagrodzenia netto (potocznie: „na rękę”);
  • składek na ubezpieczenia społeczne — ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w części płaconej przez pracownika) oraz chorobowe i zdrowotne;
  • zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Wynagrodzenie brutto w Polsce nie obejmuje składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych przez pracodawcę a wyliczanych od wynagrodzenia pracownika. Całość obciążeń związanych z wypłatą wynagrodzeń po stronie pracodawców obejmuje:
  • płacę brutto;
  • składki na ubezpieczenie społeczne — ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w części płaconej przez pracodawcę) oraz wypadkowe;
  • składkę na Fundusz Pracy;
  • składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Dla odróżnienia od płacy brutto całość powyższych obciążeń określa się potoczenie płacą brutto-brutto lub łącznym kosztem pracodawcy. Pomimo formalnego podziału na część płaconą przez pracodawcę i pracownika rozliczenia wszystkich składek oraz zaliczek na poczet rozliczeń podatkowych są prowadzone przez pracodawcę.

1 komentarz:

  1. Pan Zenek podpisał umowę o pracę, w której jego wynagrodzenie zostało określone jako kwota 3.000zł miesięcznie. Była to dla Pana Tomka satysfakcjonująca kwota, gdyż myślał, że tyle właśnie będzie co miesiąc otrzymywał. Niestety nie wziął od pod uwagę faktu, że kwota wskazana w umowie jest kwotą brutto, a zatem należy odliczyć od niej odprowadzane przez pracodawcę różnego rodzaju składki, korzystając np. z kalkulatora wynagrodzeń. W dniu wypłaty Pan Tomek otrzymał zatem nie 3.000zł, a jedynie 2156.72.

    OdpowiedzUsuń