wtorek, 31 stycznia 2017

Paragon biuro rachunkowe Lódź

Paragon – dokument potwierdzający dokonanie zakupu. Przez sprzedawców posiadających kasy fiskalne wydawany jest paragon fiskalny, zawierający m.in. dane sprzedawcy, informacje o cenie produktu oraz naliczonym podatku od towarów i usług (VAT). W Polsce powinien być wydawany przy każdej transakcji bez potrzeby dodatkowych starań ze strony klienta.


W języku potocznym mianem paragonu określa się dowolny dokument, zwykle wydrukowany na papierze z rolki, potwierdzający dokonanie transakcji, np. stanowiący dowód zapłaty za kupiony towar, wykonaną usługę lub potwierdzenie pobrania gotówki drukowane przez bankomaty.

Nazwa "paragon" przy tym prawdopodobnie pochodzi od wiedeńskiej drukarni "Paragon", która w roku 1910 jako pierwsza zaczęła regularną produkcję paragonów, wówczas jeszcze w formie bloczków do wypełnienia przez sprzedawcę.

2 komentarze:

  1. Wymóg obowiązkowego rejestrowania obrotów dotyczy sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., konieczność stosowania kas, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, rozciągnięta została na przedsiębiorców świadczących m.in. usługi prawnicze, lekarskie, fryzjerskie, kosmetyczne oraz napraw pojazdów silnikowych oraz motorowerów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Istnieją sytuacje, w których przedsiębiorca będzie miał prawo do dokonania odliczeń podatku VAT od wydatków udokumentowanych paragonem. Szczegóły zostały określone w zapisach rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, które obowiązuje od 1 stycznia 2014 r. Z przepisów w nim zawartych wynika, że za fakturę uznaje się również dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi oraz bilety jednorazowe za przejazd na odległość nie mniejszą, niż 50 km. Co ważne, wystawcą ww. biletu za przejazd musi być podatnik upoważniony do świadczenia usług przewozu osób.

    OdpowiedzUsuń